Teritorijalni razvoj za zelenu tranziciju – Iskorištavanje potencijala ruralnih zajednica
Ured za potporu Ruralnog pakta organizirao je Policy Action Lab koji je istraživao ključne prilike za ruralne zajednice te njihovu korist od zelene tranzicije i unaprjeđenje alata za teritorijalni razvoj.
Policy Action Lab razmišljao je o ključnim izazovima i prilikama za ruralne zajednice te o koristi zelene tranzicije i najboljim načinima za njihovo rješavanje te mu je cilj potaknuti dijalog među kreatorima politika i praktičarima na svim razinama kako bi se istražili načini unaprjeđenja pristupa zelenoj tranziciji odozdo prema gore kroz poboljšano financiranje, sustave isporuke i teritorijalne alate (kao što su LEADER/CLLD i pametna sela).
Ruralna područja EU-a ključna su za napredak zelene tranzicije, predstavljaju značajnu priliku za otvaranje radnih mjesta, borbu protiv napuštanja ruralnih područja i ublažavanje depopulacije. To uključuje iskorištavanje potencijala bio i kružnog gospodarstva za poticanje ekonomske diversifikacije i stvaranje kvalitetnih radnih mjesta, osobito u prijelazu na ugljično neutralno i održivo bio-gospodarstvo.
Ruralna vizija EU-a, koju je pokrenula Europska komisija, ključni je korak za jačanje održivog razvoja ruralnih područja i stvarne teritorijalne kohezije diljem EU-a. Nedavno izvješće EK-a „Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a: ključna postignuća i putevi naprijed” razmatra kako poboljšati potporu ruralnim područjima u budućnosti, pokrećući raspravu o okviru europske ruralne politike nakon 2027. godine.
Ciljana publika su bili kreatori politika i mreže na EU, nacionalnoj i regionalnoj razini, uključene u EU fondove, uključujući ZPP i EU kohezijske politike, predstavnike regionalnih i lokalnih dionika, kao što su organizacije civilnog društva i javna tijela, kao i relevantne akademske, istraživačke i inovacijske organizacije.
Više informacija o Policy Action Lab-u pronađite ovdje kao i video zapise i pozadinske dokumente.