Stvaranje staništa za divlje pčele na poljoprivrednom zemljištu
Radionica EU ZPP mreže „Promicanje poljoprivrede pogodne za oprašivače” držana je od 18. do 19. lipnja 2024. godine u Ljubljani, u Sloveniji, s ciljem razmjene inovativnih poljoprivrednih praksi pogodnih za oprašivače i sustava koji promiču razmjenu znanja i suradnju dionika u ovom području.
Iako oko 80% usjeva ovisi o oprašivanju, problem je opadanje broja oprašivača diljem Europe. Stoga su pokrenute mnoge inicijative s ciljem pronalaska rješenja i poticaja za podršku divljim oprašivačima. Jedan od njih je projekt BEESPOKE. Riječ je o projektu u okviru Interreg programa za Sjeverno more, financiranom od strane EU. Cilj projekta je pronalazak rješenja i poticaja za potporu divljim oprašivačima, budući da potpora oprašivanju može pozitivno utjecati na kvalitetu prinosa usjeva i povećanje prihoda poljoprivrednih gospodarstava.
BEESPOKE je specifično usmjeren na stvaranje pravih staništa za prave oprašivače na različitim vrstama poljoprivrednog zemljišta. Stoga su u okviru projekta proizvedene mješavine sjemena za cvjetne parcele specifično prilagođene pojedinom kontekstu. Obuhvaćeno je osam vrsta usjeva: jabuka, kruška, jagoda, trešnja, malina, crni ribiz, uljana repica i bob.
Mješavine sadrže sjeme autohtonih cvjetnih vrsta koje privlače ključne oprašivače za usjeve koje poljoprivrednici uzgajaju na tom području, a nije pogodno za štetnike koji napadaju te usjeve.
Rezultati projekta uključuju:
- stvaranje više od 300 novih cvjetnih parcela na poljoprivrednim gospodarstvima koja sudjeluju u projektu, kako bi se demonstrirale i ocijenile prednosti BEESPOKE mješavina sjemena divljeg cvijeća za divlje pčele i usjeve koje one oprašuju;
- pozitivna iskustva poljoprivrednika uključenih u projekt vezano uz povećanje bioraznolikosti na njihovim poljoprivrednim gospodarstvima;
- vodiče i treninge za poljoprivrednike;
- bazu podataka o biljkama koje koriste oprašivači i online alat za odabir sjemena, kako bi poljoprivrednici mogli razviti vlastite mješavine cvijeća za privlačenje pravih oprašivača, koje odgovaraju njihovim zahtjevima i specifičnom lokalitetu;
- preporuke za politiku poticanja oprašivača i poboljšanje agro-okolišnih programa sa stajališta poljoprivrednika.
Pristup razvijen u okviru projekta BEESPOKE osnažuje upravitelje zemljišta da usvoje upravljanje oprašivačima kao rutinsku praksu, stvarajući ostavštinu kako bi se poboljšavalo oprašivanje prehrambenih usjeva kukcima i u budućnosti.
Više informacija o projektu dostupno je na poveznici.