Studijsko putovanje predstavnika općine Pitomača i LAG-a Virovitički prsten u Sloveniju
Predstavnici općine Pitomača s partnerima iz LAG-a Virovitički prsten sudjelovali su od 3. do 5. lipnja 2024. godine na studijskom putovanju u Sloveniji. Tijekom putovanja posjetili su četiri slovenske Lokalne akcijske skupine (LAS): LAS Posavje, LAS Sožitje med mestom in podeželjem, LAS za mesto in vas i LAS Suhe krajine, Temenice in Krke (LAS Stik).
Cilj putovanja je bio stjecanje znanja i razmjena iskustava kroz primjere dobre prakse slovenskih LAG-ova o konceptu provedbe pametnih sela. Putovanje je započelo posjetom Regionalnoj razvojnoj agenciji u Krškom na području LAS-a Posavje, nakon kojega su sudionici posjetili nekoliko primjera dobre prakse vezanih uz koncept pametnih sela:
- projekt „Sveže okusno lokalno“ i partnerski projekt „EKO Okusi Slovenije“, u okviru kojeg su obišli voćnjak i proizvodni pogon u kojemu se koristi moderna tehnologija obrade ekološkog voća i povrća i trgovinu neposredno uz pogon;
- projekt „Črno belo bogatstvo“ u okviru kojega se promoviraju proizvodi od autohtone krškopoljske svinje;
- dvorac Rajhenburg obnovljen sredstvima iz EU programa za jačanje potencijala regionalnog razvoja u razdoblju 2007.-2012.
Na području LAS-a Sožitje med mestom in podeželjem i LAS-a Za mesto in vas sudionicima je predstavljen rad oba LAS-a te je održana radionica o razvoju i provedbi koncepta pametnih sela na tom području. Nakon radionice, sudionici su posjetili sljedeće primjere dobre prakse:
- kuću i stazu Morostig s devet tematskih cjelina koje predstavljaju fragmentska istraživanja i bare (močvare) na ljubljanskom području, gdje im je prezentirana biološka jedinstvenost močvarnog kraja koji je uvršten u mrežu EU NATURA 2000 i koji ima status krajobraznog parka;
- seosko imanje Turistična kmetija pri Lazarju koje je modernizirano sredstvima EU fondova;
- pčelarsko društvo Domžale i projekt „BeeZoo Za ohranjanje okolja“, u sklopu kojega je uspostavljen medonosni vrt s uzgojem biljnih vrsta od iznimnog značaja za pčelarstvo;
- projekt „Lokalno je zdravo“ na području LAS-a Za mesto in vas, u sklopu kojega se jačaju kratki lanci opskrbe voća i povrća te je uspostavljen eko voćnjak.
U okviru trećeg dana putovanja sudionici su posjetili galeriju likovne umjetnosti Trebnje s primjerom korištenja digitalnih tehnologija u predstavljanju kulturne baštine, knjižnicu Pavla Golie Trebnje i dječji vrtić Mavrica Trebnje, koji su obnovljeni sredstvima fondova EU te su razmijenjena iskustva vezana uz ulaganja u infrastrukturu s ciljem unaprjeđenja provedbe koncepta pametnih sela. Osim toga, posjetili su i zavod Dobrote Dolenjske kroz koji se potiče povezivanje najboljih lokalnih dobavljača slovenske regije, lokalna samoopskrba, dodatno osposobljavanje i zapošljavanje teže zapošljivih osoba te im je predstavljeno ulaganje u Zavod kroz više EU fondova. Sudionici su se s putovanja vratili donijevši brojne zaključke s ciljem modernizacije ruralnih područja primjenom koncepta pametnih sela i u ruralnim područjima Hrvatske prema dobrim primjerima prakse iz inozemstva.