Brošura EU ZPP Mreže o društvenim inovacijama
EU ZPP Mreža objavila je brošuru “Društvene inovacije – Rješenja za uspješnu poljoprivredu, šumarstvo i ruralna područja”.
Društvene inovacije su nove ideje, proizvodi, usluge ili modeli koji učinkovitije rješavaju potrebe društva, stvaraju socijalne odnose, nove oblike suradnje i povećavaju dobrobit društva.
Društveno održiva poljoprivreda čini korištenje poljoprivrednih resursa i prirodni okoliš poljoprivrednih gospodarstava inovativnim, za pružanje aktivnosti socijalne skrbi i usluga. Navedeno omogućuje ljudima s poteškoćama da obavljaju aktivnosti u poljoprivrednom okruženju na načine koji koriste njihovoj dobrobiti i razvoju.
Ciljne skupine su osobe s poteškoćama u području mentalnog zdravlja, intelektualnim, tjelesnim ili osjetilnim poteškoćama, rizične mlade osobe, starije osobe, osobe s problemima zlouporabe sredstava ovisnosti i izbjeglice, uz stalno pojavljivanje novih ciljnih skupina.
Aktivnosti društveno održive poljoprivrede doprinose rehabilitaciji, terapiji, socijalnoj uključenosti i obrazovanju, mogu pomoći u razvijanju novih odnosa i vještina, koji mogu voditi do edukacija ili zaposlenja, osobito u ruralnim područjima s manje radnih mjesta i usluga.
U brošuri su istaknuti inovativni projekti koji pokazuju kako se inovacijama, razmjenom znanja i novim načinima zajedničkog rada može doprinijeti suočavanju s društvenim izazovima, socijalnoj uključenosti na poljoprivrednim gospodarstvima, boljem zdravlju i dobrobiti ljudi te razvoju revitaliziranih i otpornih ruralnih zajednica.
PRIMJERI PROJEKATA SOCIJALNIH INOVACIJA
NJEMAČKA – primjer projekta u kojem je sudjelovalo osam poljoprivrednih gospodarstava, od kojih neka već zapošljavaju osobe s invaliditetom i druga koja su još u fazi razvoja. U okviru projekta razvijeni su treninzi za poljoprivrednike i one koji su novi u ovakvom obliku poljoprivrede, koji su korisni i za poljoprivredne savjetnike.
NIZOZEMSKA – u okviru projekta “Jaja i ljudi” nizozemska organizacija zapošljava ljude s invaliditetom i izbjeglice kao pomoćne poljoprivrednike na poljoprivrednim gospodarstvima na kojima se uzgaja perad slobodnog uzgoja.
ITALIJA – jedna talijanska operativna skupina je sa svojim projektom dodala novu perspektivu socijalnoj poljoprivredi primjenjujući „Montessori“ odgojnu metodu na poljoprivrednim gospodarstvima u regiji Marche.
U brošuri je obuhvaćena i tema zaštite zdravlja i opće dobrobiti poljoprivrednika, što obuhvaća dobre radne i zdravstvene uvjete u sektoru poljoprivrede.
Stres i loše mentalno zdravlje utječu na opću dobrobit poljoprivrednika. Uobičajeni čimbenici stresa uključuju fizički rad, pritisak zbog klimatskih uvjeta (ekstremni vremenski uvjeti, gubitak usjeva), nesiguran prihod, porast administrativnih opterećenja, sve veće zahtjeve potrošača i nestabilno tržište. Mnogim poljoprivrednicima može biti teško komunicirati stres s kojim se nose, osobito kada žive u izoliranim ruralnim područjima s manje mogućnosti da podijele svoje zabrinutosti u zajednici.
Niz inovativnih projekata diljem EU-a ulaže napore u poboljšanje sigurnosti, zdravlja i dobrobiti poljoprivrednika, šumara i ruralnih zajednica, kao na primjer projekti koji se odnose na savjete o upravljanju poljoprivrednim gospodarstvima ili preciznoj poljoprivredi kako bi se smanjilo radno vrijeme i administrativna opterećenja za poljoprivrednike.
Brošuru s više informacija na engleskom jeziku moguće je preuzeti putem poveznice.