CLLD

„Raznolikost nas povezuje, LAG-ovi nas inspiriraju“ Lokalna akcijska grupa „Krka“

Objavljeno:

Predstavljamo vam primjer dobre prakse LAG-a „Krka“ kroz informativnu kampanju „Raznolikost nas povezuje, LAG-ovi nas inspiriraju“.

Lokalna akcijska grupa “Krka” predstavlja lokalno partnerstvo po načelima LEADER programa, a sastoji se od predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora. Osnovan je 27. studenog 2011. godine te je u početku obuhvaćao sedam jedinica lokalne samouprave.

Danas LAG djeluje na području jedanaest jedinica lokalne samouprave Šibensko-kninske županije, tu spadaju gradovi Drniš, Knin, Skradin, općine Biskupija, Ervenik, Kijevo, Kistanje, Ružić, Promina i Unešić te dvadeset i jedno naselje grada Šibenika: Boraja, Brnjica, Čvrljevo, Danilo, Danilo Biranj, Danilo Kraljice, Donje Polje, Dubrava kod Šibenika, Goriš, Gradina, Konjevrate, Lepenica, Lozovac, Mravnica, Perković, Podine, Radonić, Sitno Donje, Slivno, Vrpolje i Vrsno, a ukupno broji 40 članova.

Strateški razvojni ciljevi Lokalne razvojne strategije LAG-a Krka za razdoblje 2014.-2020. su:

  1. Razvoj i promicanje konkurentne poljoprivredne i prerađivačke proizvodnje
  2. Unapređenje kvalitete života svih stanovnika i posjetitelja područja

Specifični ciljevi LRS LAG-a Krka, proizašli iz primjene načela razvoja vođenog od strane lokalne zajednice, utemeljenih na definiranim značajkama, potrebama i mogućnostima područja i njihovih dionika, primjenom pristupa odozdo prema gore, na načelima suradnje, umrežavanja, privatno-javnog partnerstva i LAG-a kao nositelja decentraliziranog, integriranog i multisektorskog razvoja.

Iz ovih specifičnih ciljeva proizašla su tri tipa operacije:

TO 1.1.1. Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava

TO 1.1.2 Potpora mladim poljoprivrednicima

TO 3.1.1 Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu, kao i  projekt suradnje između LAG-ova „Domaće u vrtiće“.

Na LAG natječajima odabrano je ukupno 58 projekata od koji su 43 u potpunosti završena.

U okviru LRS, LAG „Krka“ raspisao je šest LAG natječaja Programa ruralnog razvoja 2014.-2020. i to za potpore razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava, potpore mladim poljoprivrednicima te za ulaganje u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu ukupne vrijednosti 1.157.368,83 eura:

  1. Dva natječaja za TO 3.1.1. Ulaganje u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu (sukladno TO 7.4.1. iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020.) – Ukupna raspoloživa sredstva iznosila su 325.233,13 eura
  2. Tri natječaja za TO 1.1.1. Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava  (usklađena sa TO 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020.) – Ukupna raspoloživa sredstva iznosila su 763.269,15 eura
  3. Jedan natječaj za TO 1.1.2. Potpora mladim poljoprivrednicima (sukladno TO 6.1.1. iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020.) –Raspoloživa sredstva iznosila su 68.866,55 eura

Primjer dobre prakse financiran iz LAG-a „Krka“ je OPG Ivica Banić, projekt „Razvoj OPG-a Banić“ u cilju modernizacije i unapređenja procesa rada i poslovanja.

„Provedbom projekta OPG će imati veće mogućnosti za daljnju proizvodnju, rast i razvoj jer će nam moderna tehnologija olakšati rad i unaprijediti poslovanje. Naši ciljevi koje smo prije prijavljivanja na projekt imali u dugoročnom planiranju nam je uz pomoć dobivenih sredstava omogućilo realizaciju onih ciljeva i položaj na tržištu koji bi vjerojatno postigli puno kasnije.

Kad smo se prijavili na projekt suprug je već bio iskusan pčelar, a ja sam upravo završila edukaciju Apiterapija, i sa svim znanjem pisala troškovnik neophodnih pomagala za daljnji razvoj OPG-a.

Dio opreme smo već imali pa smo na projekt prijavili onu opremu koja će nam dodatno olakšati rad.

  • Sušionik za pelud koju prikupljamo u dobrim sezonama
  • Uredili smo prostor za vrcanje i prodaju u obiteljskom domu
  • Na pčelinjaku smo postavili montažni objekt za skladištenje opreme i zaštitne odjeće
  • Zasadili smo preko 400 medonosnih biljaka
  • Nabavili platforme za prijevoz pčela i pčelarske vage koje su izuzetno korisne kada selite pčele jer ih pratite putem mobitela.
  • Otvorili službenu web stranicu na kojoj se osim informacija o OPG-u  nalaze i informacije o pčelama
  • Trajno radimo na društvenim mrežama u cilju edukacije o važnosti zaštite i koristi pčela

Sada imamo vremena za planirati nove projekte na OPG-u kao što je Bee Land- mjesto prezentacije, prodaje  proizvoda ali i edukacije svih posjetitelja na OPG-u.“

Više informacija o LAG-u „Krka“ možete pronaći na POVEZNICI.

Bili smo kod šaptačice pčelama u šibenskom zaleđu: U ovom svijetu ženke su jači spol, samo one imaju žalac

Doda Pčelarica – BEE4U u posjet DV Kućica

Kontaktirajte Nas

Ministarstvo poljoprivrede

Uprava za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju

Ulica Grada Vukovara 78
10 000 Zagreb

Telefoni: 01 640 8145, 01 647 3083

Email: nrm@mps.hr


Hr
EU
Ovaj projekt sufinanciran je sredstvima Europske unije
Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj - Europa ulaže u ruralna područja
Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014– 2020