Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a: ključna postignuća i daljnji koraci
Europska komisija je 27. ožujka 2024. objavila Izvješće u kojemu se opisuje napredak postignut u okviru „Dugoročne vizije za ruralna područja EU-a” u podupiranju snažnijih, povezanijih, otpornijih i prosperitetnijih ruralnih područja i zajednica. Ističu se pozitivni rezultati ostvareni od 2021. godine i iznose ideje za budući rad. Predstavljeno je 30 mjera u nizu područja politika, od kojih je 9 već dovršeno.
Ključna postignuća dosadašnje dugoročne vizije za ruralna područja su:
- Pokretanje platforme za revitalizaciju ruralnih područja koja se suočavaju s demografskim i gospodarskim izazovima;
- Pokretanje 60 projekata istraživanja i inovacija u ruralnim područjima s proračunom od 253 milijuna eura koji izravno doprinose ruralnim područjima;
- Podupiranje provedbe LEADER pristupa i usmjeravanje oko 150 zajednica prema stvaranju pametnih sela putem ciljanih aktivnosti umrežavanja;
- Izdvajanje ukupno 23,5 milijardi eura u bespovratnim sredstvima i zajmovima za nedovoljno opslužena područja i ažuriranje pravila o državnim potporama kako bi se poboljšala povezanost ruralnih područja;
- Poboljšanje ruralne mobilnosti i planiranja turizma putem Europske mreže za ruralnu mobilnost;
- Osnivanje Savjetodavnog centra ruralnih energetskih zajednica koji je pružio potporu za 27 ruralnih energetskih zajednica;
- Podupiranje četiriju namjenskih projekata za pomoć razvoju socijalne ekonomije u ruralnim područjima;
- Povećanje dostupnih baza podataka za ruralna područja i pristup relevantnim ruralnim podacima i analizama putem Opservatorija EU-a za ruralna područja i nove publikacije „Ruralna Europa”, uz poboljšanje kapaciteta za procjenu učinka na ruralna područja; i
- Pokretanje Alata za ruralna područja kako bi se ruralnim područjima olakšao pristup financijskim sredstvima EU-a i osigurala optimalna kombinacija financiranja EU-a za ruralna područja.
U Izvješću se ističe da je snažan angažman na razini država članica te na regionalnoj i lokalnoj razini ključan za postizanje dobrih rezultata. U tom je pogledu bilo ključno u 2021. godini pokretanje Pakta za ruralna područja s posebnim koordinacijskim tijelom, platformom za suradnju i uredom za potporu koji olakšavaju interakcije i stvaraju bazu znanja korisnog za ruralne zajednice.
Održavajući predanost razvoju ruralnih područja i zajednica EU-a, Komisija u ovom Izvješću utvrđuje mjere u akcijskom planu EU-a za ruralna područja, u području kojih su potrebni dodatni napori, kao i druge mjere u kojima je potreban kontinuitet kako bi bili postignuti opći ciljevi.
Izvješće je usmjereno i na budućnost: uzimajući u obzir doprinos ZPP-a 2023.-2027. i Kohezijske politike viziji za ruralna područja, u Izvješću se iznose ideje i pitanja za promišljanje o tome kako bi se politike i potpore EU-a mogle poboljšati u budućnosti.
Pozadinske informacije
Ruralna područja EU-a obuhvaćaju 83% teritorija EU-a, a gotovo svaki treći Europljanin živi u ruralnim područjima.
U lipnju 2021., nakon opsežnog savjetovanja, Europska komisija je donijela Dugoročnu viziju za ruralna područja EU-a do 2040. godine. Navedena inicijativa je pokrenuta 2019. godine, kada je Europska komisija prepoznala da su ruralna područja ključan dio europskog identiteta i gospodarskog potencijala te da ih je potrebno očuvati i ulagati u njihovu budućnost.
U dugoročnoj viziji utvrđeno je 10 zajedničkih ciljeva i 4 područja djelovanja za snažnija, povezana, otporna i prosperitetna ruralna područja do 2040. godine. Kako bi postigla navedene ciljeve, Komisija se obvezala na pokretanje Pakta za ruralna područja kako bi se javna tijela i dionici potaknuli da djeluju u skladu s potrebama i težnjama stanovnika ruralnih područja. Donesen je i Akcijski plan EU-a za ruralna područja, s 30 mjera koje Komisija treba provesti u nizu područja politika EU-a.
Izvješće objavljeno 27. ožujka 2024. je prvo izvješće o provedbi vizije za ruralna područja te pruža prvi uvid u dosadašnji napredak i okvir promišljanja o budućim smjerovima razvoja ruralnih područja.